Seçtiklerimiz 35 indirim Kargo Takip Kitap Arayanlar
Alışveriş Sepeti Sepetinizde
0 Kalem
0 Adet ürün var
Kitap, Paylaşım & Dostluk
Alışveriş Sitesi..
  Bize Sorun  
  Çok Satanlar  

BU BİLGİYİ ALTI AY SONRA ÇÖPE ATIN
Scan_Pic0008
 
E-ticaret girişimlerinin olası başarılarını ölçecek parametre bol, ama kullanım süreleri kısıtlı. “En önemli know-how, hiçbir şey bilmediğinizi ve her şeyin sürekli değiştiğini kabul etmek” Accenture’ın 2014 Teknoloji Vizyonu raporuna göre teknoloji tabanlı yenilikçi girişimlerin, ana iş alanları teknoloji olmayan kendilerinden büyük, köklü rakiplerinden daha hızlı büyüyerek pazarı yönlendirdiği günlerin sonuna yaklaşıyoruz. Bugün büyük şirketler de boyutları, yetenekleri ve öl çeklerinin avantajını kullanarak gerçek anlamda dijital şirketlere dönüşmeye başlıyor. Accenture Türkiye Teknoloji Grubu Lideri ve Yönetici Ortağı Emre Hayretçi “Yeterli kaynağa sahip ve dijital dönüşüm geçirmeye açık büyük şirketlerin kendi pazarlarında lider olduğunu görmeye başlıyoruz” diyor ve ekliyor: “Sektörde önde gelen lider şirketler, dijital teknolojilerin pazara giriş, işbirliği, müşteri etkileşimi ve operasyonların yönetimi için itici güç olduğunun farkına vardı. Kısacası, djital, bu şirketlerin yönetimlerinin DNA’sına işlemeye başladı.” Dijital DNA’yla doğan start up ve internet girişimlerinin, bu dönüşümde geri kalmamak için yapması gereken tek şey var: Sürekli değişime ayak uydurmak. 10 tanesi e-ticaret alanında olmak üzere 13 internet girişimine erken aşamada yatırım yapan ve 2013 yılında konsolide cirosu 90 milyon liraya ulaşan KY Bilişim şirketinin kurucusu ve CEO’su Şevket Karayılan ile e-ticaret özelinde startup’ların bu değişimde dikkat etmesi gereken noktaları ve KY Bilişim’ın girişimlere bakış açısını konuştuk:

Şirketinizin yapısından bahsedebilir misiniz?

Faaliyet alanımız iki şirket üzerinde yürüyor. Biri sekiz yıl önce kurduğumuz web tabanlı yazılımlar konusunda servis sağlayan Inveon. Burada ilaç sektörüne yönelik hizmet sunarak faaliyete başladık, ikinci yıldan sonra Alkaş Danışmanlık’ın yatırımcı olarak bize dahil olmasıyla perakende sektörüne ciddi penetrasyon yapma şansı bulduk ve know-how edindik. Bugün büyük perakendecilerin neredeyse yarısının e-ticaret altyapısını Inveon yazılımları oluşturuyor. Ancak serde girişimcilik var, servis sağlayıcılıkta da bir noktaya kadar şirketi büyütebiliyorsunuz. Bundan beş buçuk sene önce başka ne yapabiliriz diye düşündük ve erken aşamadaki internet girişimlerine, işleyişlerini hızlandırmak, teknoloji know-how’ı aktarmak ve aynı zamanda nakdi yatırım yapmak üzere KY Bilişim’ı kurduk. KY Bilişim’ın katma değerli bir ortak gibi çalıştığı bu yatırım modelini uygulayan şirketlere ABD’de ‘accelerator’ deniliyor. Türkiye’de henüz başka örneği yok. Bugüne kadar çoğu e-ticaret alanında olmak üzere (Trendyol, Bulacak, com, Çikolatasepeti, 1V1Y gibi) 13 internet girişimine bu şekilde kurucu ortak/ yatırımcı olarak dahil olduk.

Çoğu e-ticaret girişimi dediniz. Neden?

Türkiye’de internet operasyonlarında maalesef tek büyüyen ve para kazandıran iş birimi, transactional (alım-satım) işlerden oluşuyor. E-ticaret de en büyük transactional işlerden biri. Onun dışında internet girişimlerinin diğer alanlarda epey risk taşıdığı beş-altı yıldan geçtik. Bu bağlamda bizim de yatırımlarımız hep e-ticarete ağırlık veren bir yapıda oldu.

Scan_Pic0009

Accelerator tanımını biraz daha açıklayabilir misiniz?

Bu işin doğasında şu var: Kurucular gelecek vadettiyse bir girişime, azınlık hisseyle başlangıç aşamasında dahil oluyorsunuz. Alınan risk çok daha yüksek çünkü istatistikler bu işlerin yüzde 80-90 ihtimalle battığını gösteriyor. Dolayısıyla, sizin bir portföy teorisiyle birçok iş yapıyor olmanız lazım ki belli noktada bazı işler sizi ileri taşısın. Girişimlere, bir sonraki nakit ihtiyacı raunduna kadar biraz nakdi destek veriyoruz (her birine yüzde 15 ila 35 arası hisse karşılığı 200 bin dolar seviyesinde). Bunun dışında aslında girişimcinin koçu gibi bir ilişki kuruyoruz. Deneyimlerimizi paylaşıyoruz. Klasik yatırımcı mindset’inden farklı davranıyoruz. Elimizdeki dijital pazarlama araçları ve know-how’ı paylaşıyoruz. Aktif olarak onlara destek veriyoruz yani. Bu yatırım ruhunda nakdi kısım bence sağlanan diğer faydaların en küçük kısmını oluşturuyor. Bizi tercih eden de nakdi olmayan diğer faydaya inandığı için ortaklık kabul ediyor.

Bu modelde risk daha fazla dediniz. Siz 13 işin kaçında başarıya ulaştınız?

13 işin üçünde başarılı bir çıkış yaptık. Üç tane de istediğimiz sonuçları alamadığımız işimiz oldu. Trendyol, Bulacak.com ve Çikolatasepeti.com başarılı çıkış yaptıklarımızdı. Yedisinde de ortaklığımız devam ediyor. Yaptığımız tüm işlerin ortak noktası, ‘internet’ ve ‘mobil’ anahtar kelimelerinde olması ve know-how’ımızın olduğu alanlarda rekabet avantajı sağlaması diyebilirim.

Başarısız olduğunuz üç iş de bu anahtar kelimeleri içermiyor muydu?

Her işte başarıya ulaşamazsınız sonuçta! Groupon dalgası döneminde bir Groupon klonu kurup kapattık, üstüne bir bardak su içtik (Firmalara yönelik grup shopping işi yapan Firmanya. com). Bloglara yönelik bir sosyal ağ ilerlettik fakat blogların düşüşe geçmesi ve Twitter gibi mikro blogların aktif olmasıyla bloglar önemini yitirdi ve onu da kapattık (Blogso.com). Diğeri de online demokrasi diye tanımlanabilecek bir iş yapan, Danimarka me rkezli Wedecide’dı. Orada da istediğimiz sonucu alamadık. İlginç olan, iş adamları başarısızlıklarından bahsetmeyi sevmez. Ama biz işimizin doğasında bunun olduğunu kabulleniyoruz. Bizi en çok özgürleştiren, birtakım başarısızlıklardan ders çıkarıp yola devam etmiş olmak.

Ne ders çıkardınız mesela? Her gelişen trende hızla girmemek mi gerekiyor?

Örneğin, Groupon’un yükseliş döneminde, bu dalganın çalışacağı yönündeki varsayımla bazı işler yapıyorsunuz. Ama o iş modeli tüm dünyada sallantıya girdiği için başarısız oluyorsunuz. Sadece varsayımla karar alırken dikkatli olmak gerekiyor. Fakat şunu da belirtelim, Türkiye ve Ortadoğu’da erken aşama yatırım yapıp beş yılda üç tane başarılı çıkış yapmış başka oyuncu yok. Normal şartlarda 13 işte istatistiki olarak 10 tanesini batırmamız gerekirdi.

Bundan sonrası için baktığınız, gelecek vadeden alanlar nedir peki?

Bizim yol haritamızda şu an mobil girişimler, mobil ticaret ve e-ticaretin büyümeye devam eden ekosisteminde farklılık yaratacak her türlü araçlar var. Türkiye’de e-ticaretin yüzde 14′ü şu an mobil cihazlardan geliyor. Mobildeki potansiyeli göz ardı edemeyiz. Ayrıca e-ticaret tarafından Türkiye dışında ama yine bu bölgede benzer fırsatlar tekrarlanabilir mi diye bakıyoruz. Dün Dubai’deydik mesela. Şimdi önümüzde bir de ‘second screen’ mobil uygulaması var. İnsanlar TV izlerken cep telefonunu elinden düşürmüyor. Buna dair şu an bir girişimi irdeliyoruz. Yurtdışında olan ama Türkiye’de de pozisyon almak isteyen bir girişim bu. Bence bu iş tutacak çünkü popüler bir dizi izlerken ya da Başbakan konuşma yaptığında insanların sürekli online olarak bir şeyler paylaştığını görüyorsunuz. İnsanların farklı alt gruplara odaklı second screen’lere ihtiyacı var, Twitter buna yetmiyor. Burada fırsatlar olacağım düşünüyoruz.

Pek bir e-ticaret sitesi hızlı bir şekilde nasıl büyütülür? Know-how’mızdan bize de biraz bahsedebilir misiniz?

Bence en önemli know-how, hiçbir şey bilmediğinizi ve her şeyin sürekli değiştiğini kabul etmek ve buna göre adım atmak. Çünkü dijital pazarlama için birtakım araçlar kullanıyorsunuz mesela, o dönem pazarda gerçekten de işe yarıyorlar. Ama bunu kural haline getirirseniz, bir ay sonra başka bir yerde işe yaramadığını görüyorsunuz.

Scan_Pic0010

O zaman nasıl bir know-how’dan bahsedebiliriz?

Öncelikle şunu görmek lazım: E-ticaret işinin yarısını perakende oluşturuyor. Burada çok eski, yüzlerce yıllık perakende know-how’ı var (Doğru ürünü doğru teklifle müşteriye iletmek) Geri kalan yarısı ise çok ciddi bir matematik. Konvansiyonel perakendenin ölçemediği, fakat bizim e-ticarette ölçebildiğimiz 37 tane standart KPI (anahtar performans göstergesi) var ve bu göstergelerin birbiri arasındaki ilişkilere bakarak hangi araçları, nasıl iş geliştirme amacıyla kullanabileceğinizi daha iyi görebiliyorsunuz. Mesela siteye tekrar gelen insanların ürün satın alma hızını, beş-yedi dakikadan bir dakikaya çıkarabildiniz mi? Ya da kohort analizi tekniği ile e-ticarette çok önemli olan recurrent customer’ın (tekrar gelen ziyaretçi) zamana göre değişimi nedir? Mesela bu ay ciddi bir trafik aldınız fakat bu müşteriler pazarlamayla çekilmiş, geçici ve bir daha size uğramayacak müşteriler mi yoksa önümüzdeki ay tekrar alışveriş yapacak müşteriler mi? Bunları ayırt edebiliyor olmanız gerekiyor. Bu analizle müşterilerin yüzde 13-14′ünün önümüzdeki ay tekrar alışveriş yapıyor olduğunu görmek başarılı bir çalışma demektir. Yüzde 6-7′lerdeyseniz pazarlama mecralarını seçerken doğru hareket etmediniz demektir. Diğer önemli konu da ‘customer lifetime value’ olarak geçiyor. Bunu müşterinin bir ömür boyu size getirdiği fayda ya da ciro olarak düşünebilirsiniz. Bunu çok iyi hesaplamak gerekir. Çünkü e-ticarette bir müşteri kazanmanın diyelim ki 22 liralık bir maliyeti varsa bu müşteri size ömür boyu ne kadar ciro ve kâr getirecek? Buna bakıp o müşterinin erozyonunu görüyor olmak lazım. Ortalama sepet büyüklüğü ne kadar? Bu adam üç kere satın alma yaparsa mı daha anlamlı, bir kere ama daha büyük ürün alsa mı? Tüm bunlara göre bir segmentte bir müşteri edinmek için 50 liraya kadar harcama yapabilirsiniz sonucunu ortaya çıkarıyoruz. Çünkü bu segmentteki müşteri önümüzdeki bir yıl boyunca sana çok daha fazlasını getirecek diyoruz. Eğer nakit akışını da dengeleyebiliyorsanız, iyi bir büyüme ve hızlı sonuçlar elde edilebiliyor böylelikle. İşte bunları belirleyip destek oluyoruz. Ama şunu da söyleyelim; bu bahsettiğim rakamlar bir ayda, yaklaşımlar ise altı ay sonra çöp olacak. Çünkü her şey çok hızlı değişiyor. Biz beş yılda bir tek bunu öğrendik. Sözün Özü: Büyük şirketlerin dijital dönüşümde pazarı domine etmeye başladığı bu dönemde, internet ve teknoloji girişimlerinin konumlarını kaybetmemek için ciddi matematiksel hesaplar yapması gerekiyor. -Ayşe Merve Kamacı, Bloomberg Business Week

   
 
 
Kitap
Küçük Ev Aletleri
Mücevher - Takı - Saat
Üye Kitapları
Kişisel Ürünler
Kırtasiye
Hobi & Oyuncak
Dergi
Oyun & Konsol
Elektronik
Müzik
Film
E-Kitap
Kitap Ayracı
Mizah
Prestij Kitapları
Sanat - Tasarım
Sesli Kitaplar
Hobi
   
Alışveriş Güvenliği
Globalsign tarafından 128 Bit Şifreleme Sistemi ile korunmaktadır. Güvenli alışverişler dileriz.
Destek Hattı
Her Sorunuz İçin Arayabileceğiniz Hattımız
0 (850)302 66 56
Telefon ile destek:09:00-18:00 arası hizmet vermektedir.
 

Web sayfamızdaki fiyatlar ile mağzamızdaki fiyatlar farklılık gösterebilir. Fiyatlarımız web üzerinden satışlar için geçerlidir.
© 2012 Ucuz Kitap Pazarı  www.kybilisim.net   www.turkticaretweb.net